K rock Football

Saturday Spotlight – GFL Round 8

THE GAMES

Grovedale vs. St Mary’s @ Burdoo Reserve – Saturday, 2:10pm

St Joseph’s vs. Lara @ Drew Oval – Saturday, 2:10pm

Newtown & Chilwell vs. St Albans @ Elderslie Reserve – Saturday, 2:10pm

Leopold vs. South Barwon @ Leopold Community Bank Oval – Saturday, 2:10pm

Geelong West Giants vs. Bell Park @ West Oval – Saturday, 2:10pm

North Shore vs. Colac @ Windsor Park – Saturday, 2:10pm

MATCH OF THE ROUND

On a day bereft of many contests that look competitive, Leopold and South Barwon stands out like a beacon. Despite missing a handful of stars, the Lions were publicly lambasted by coach Guy Morphet following last week’s loss to St Joseph’s. The Swans had a tidy percentage-boosting 194-point win over North Shore and sit third on percentage from Colac and half-a-game clear of Leopold. With Bell Park starting favourite against Geelong West, the Lions might find themselves outside the top five come 5pm Saturday.

COUNTRY GAME TIMING NOT IDEAL

St Joseph’s and Newtown & Chilwell could both be without some prime movers when they meet in Round 12 with the Vic Country clash against the VAFA scheduled for the same day – July 13. Joeys have four players – Riley Ferguson, Curtis McCarthy, Cam Tudor and Brenton Rees – in the 58-man Country squad, while two-time Mathieson medallist Matt McMahon and VFL listed young gun Alex Cincotta are the Eagles in contention to win the Big V. Traditionally, the GFL mid-season break has coincided with AFL Victoria’s scheduling of Vic Country’s annual game against the VAFA or Vic Metro.

VFL WATCH

GFL-aligned players named in VFL/VIC COUNTRY squads this weekend

Vic Country under-19s: Jonty Broughton (South Barwon), David Handley (Geelong West), Lachie Noble (South Barwon)

Essendon: Jonty Broughton (South Barwon), Nick Dixon (North Shore)

Geelong: Dan Capiron (St Joseph’s), Campbell Floyd (Colac), Curtis McCarthy (St Joseph’s), Jackson McLachlan (St Joseph’s), Ben Reid (St Joseph’s), Nik Rokahr (Bell Park), Luke Smith (Bell Park), James Tsitas (Grovedale)

Richmond: Blake Grewar (St Albans)

Williamstown: Ollie Tate (Leopold)

THE TEAMS

GFL TEAMS – ROUND 8