K rock Football

Tigers to light up flag unfurling

Bannockburn celebrates its 2019 GDFL premiership. (Sports Media Image/Marcel Berens)

BANNOCKBURN will mark the unfurling of its first GDFL senior flag in 16 years with another historic occasion.

The first-ever night game at Victoria Park will open the Tigers premiership defence as they take on Winchelsea for the Alan Woodman Trophy.

Golden Plains Shire was the recipient of $500,000 in funding from the Federal Government earlier this year to allow for the upgrade of lights on the main oval and the installation of lights for training on Victoria Park’s second ground.

It is one of two night matches Bannockburn will play at Victoria Park, with a clash against Golden Plains rivals Inverleigh scheduled for Round 8.

Round 1 of the 2020 season, which starts on April 4, will be played across four different time slots.

The Bell Post Hill-Inverleigh, East Geelong-Thomson and Anakie-North Geelong matches are fixtured for 2:00pm Saturday.

Geelong West will meet Werribee Centrals in a twilight match-up starting at 5:30pm, with the Tigers-Blues match-up getting under at 7:00pm.

On Sunday, Corio welcomes back Joel Bennett from VFL club Werribee against Belmont Lions, who will have Nathan Bisset in charge for the first time.

It is the only Sunday game fixtured so far.

Meanwhile, the GDFL has given the strongest indication yet it won’t look for an interleague opponent in 2020 after scheduling matches for each weekend in May.

It will see the league have a bye on the Easter and Queen’s Birthday weekends, with the grand final set down for Saturday, September 12.

Twitter: @tom_king79

ROUND 1
Saturday, April 4
Bell Post Hill vs. Inverleigh Myers Reserve 2:00pm
East Geelong vs. Thomson Richmond Crescent 2:00pm
Anakie vs. North Geelong Anakie Reserve 2:00pm
Geelong West Giants vs. Werribee Centrals West Oval 5:30pm
Bannockburn vs. Winchelsea Victoria Park 7:00pm
Sunday, April 5
Corio vs. Belmont Lions VIVA Energy Oval 2:10pm
ROUND 2
Saturday, April 18
Inverleigh vs. East Geelong Inverleigh Reserve 2:00pm
Corio vs. Bell Post Hill VIVA Energy Oval 2:00pm
Belmont Lions vs. Geelong West Giants Winter Reserve 2:00pm
Werribee Centrals vs. Anakie Galvin Park 2:00pm
North Geelong vs. Winchelsea Keith Barclay Oval 2:00pm
Thomson vs. Bannockburn Thomson Recreation Reserve 2:00pm
ROUND 3
Saturday, April 25
Thomson vs. Inverleigh Thomson Recreation Reserve 2:00pm
East Geelong vs. Corio Richmond Crescent 2:00pm
Bell Post Hill vs. Geelong West Giants Myers Reserve 2:00pm
Belmont Lions vs. Anakie Winter Reserve 2:00pm
Bannockburn vs. North Geelong Victoria Park 2:00pm
Winchelsea vs. Werribee Centrals Eastern Reserve 5:30pm
ROUND 4
Saturday, May 2
Inverleigh vs. Corio Inverleigh Reserve 2:00pm
Geelong West Giants vs. East Geelong West Oval 2:00pm
Anakie vs. Bell Post Hill Anakie Reserve 2:00pm
North Geelong vs. Thomson Keith Barclay Oval 2:00pm
Winchelsea vs. Belmont Lions Eastern Reserve 5:30pm
Werribee Centrals vs. Bannockburn Galvin Park 7:00pm
ROUND 5
Saturday, May 9
East Geelong vs. Anakie Richmond Crescent 2:00pm
Bell Post Hill vs. Winchelsea Myers Reserve 2:00pm
Belmont Lions vs. Bannockburn Winter Reserve 2:00pm
Werribee Centrals vs. North Geelong Galvin Park 2:00pm
Corio vs. Thomson VIVA Energy Oval 2:00pm
Inverleigh vs. Geelong West Giants Inverleigh Reserve 5:30pm
ROUND 6
Saturday, May 16
Anakie vs. Inverleigh Anakie Reserve 2:00pm
Winchelsea vs. East Geelong Eastern Reserve 2:00pm
Bannockburn vs. Bell Post Hill Victoria Park 2:00pm
North Geelong vs. Belmont Lions Keith Barclay Oval 2:00pm
Thomson vs. Werribee Centrals Thomson Recreation Reserve 2:00pm
Geelong West Giants vs. Corio West Oval 5:30pm
ROUND 7
Saturday, May 23
East Geelong vs. Bannockburn Richmond Crescent 2:00pm
Bell Post Hill vs. North Geelong Myers Reserve 2:00pm
Belmont Lions vs. Werribee Centrals Winter Reserve 2:00pm
Corio vs. Anakie VIVA Energy Oval 2:00pm
Geelong West Giants vs. Thomson West Oval 2:00pm
Inverleigh vs. Winchelsea Inverleigh Reserve 5:30pm
ROUND 8
Saturday, May 30
North Geelong vs. East Geelong Keith Barclay Oval 2:00pm
Werribee Centrals vs. Bell Post Hill Galvin Park 2:00pm
Belmont Lions vs. Thomson Winter Reserve 2:00pm
Winchelsea vs. Corio Eastern Reserve 2:00pm
Anakie vs. Geelong West Giants Anakie Reserve 2:00pm
Bannockburn vs. Inverleigh Victoria Park 7:00pm
ROUND 9
Saturday, June 13
Inverleigh vs. North Geelong Inverleigh Reserve 2:00pm
East Geelong vs. Werribee Centrals Richmond Crescent 2:00pm
Bell Post Hill vs. Belmont Lions Myers Reserve 2:00pm
Corio vs. Bannockburn VIVA Energy Oval 2:00pm
Geelong West Giants vs. Winchelsea West Oval 2:00pm
Thomson vs. Anakie Thomson Recreation Reserve 2:00pm
ROUND 10
Saturday, June 20
Werribee Centrals vs. Inverleigh Galvin Park 2:00pm
Belmont Lions vs. East Geelong Winter Reserve 2:00pm
Bell Post Hill vs. Thomson Myers Reserve 2:00pm
North Geelong vs. Corio Keith Barclay Oval 2:00pm
Bannockburn vs. Geelong West Giants Victoria Park 2:00pm
Winchelsea vs. Anakie Eastern Reserve 2:00pm
ROUND 11
Saturday, June 27
Inverleigh vs. Belmont Lions Inverleigh Reserve 2:00pm
East Geelong vs. Bell Post Hill Richmond Crescent 2:00pm
Corio vs. Werribee Centrals VIVA Energy Oval 2:00pm
Geelong West Giants vs. North Geelong West Oval 2:00pm
Anakie vs. Bannockburn Anakie Reserve 2:00pm
Thomson vs. Winchelsea Thomson Recreation Reserve 2:00pm
ROUND 12
Saturday, July 4
Inverleigh vs. Bell Post Hill Inverleigh Reserve 2:00pm
Thomson vs. East Geelong Thomson Recreation Reserve 2:00pm
Belmont Lions vs. Corio Winter Reserve 2:00pm
North Geelong vs. Anakie Keith Barclay Oval 2:00pm
Winchelsea vs. Bannockburn Eastern Reserve 2:00pm
Werribee Centrals vs. Geelong West Giants Galvin Park 7:00pm
ROUND 13
Saturday, July 11
East Geelong vs. Inverleigh Richmond Crescent 2:00pm
Bell Post Hill vs. Corio Myers Reserve 2:00pm
Geelong West Giants vs. Belmont Lions West Oval 2:00pm
Anakie vs. Werribee Centrals Anakie Reserve 2:00pm
Winchelsea vs. North Geelong Eastern Reserve 2:00pm
Bannockburn vs. Thomson Victoria Park 2:00pm
ROUND 14
Saturday, July 18
Inverleigh vs. Thomson Inverleigh Reserve 2:00pm
Corio vs. East Geelong VIVA Energy Oval 2:00pm
Geelong West Giants vs. Bell Post Hill West Oval 2:00pm
Anakie vs. Belmont Lions Anakie Reserve 2:00pm
Werribee Centrals vs. Winchelsea Galvin Park 2:00pm
North Geelong vs. Bannockburn Keith Barclay Oval 2:00pm
ROUND 15
Saturday, July 25
Corio vs. Inverleigh VIVA Energy Oval 2:00pm
East Geelong vs. Geelong West Richmond Crescent 2:00pm
Bell Post Hill vs. Anakie Myers Reserve 2:00pm
Belmont Lions vs. Winchelsea Winter Reserve 2:00pm
Bannockburn vs. Werribee Centrals Victoria Park 2:00pm
Thomson vs. North Geelong Thomson Recreation Reserve 2:00pm
ROUND 16
Saturday, August 1
Geelong West Giants vs. Inverleigh West Oval 2:00pm
Anakie vs. East Geelong Anakie Reserve 2:00pm
Winchelsea vs. Bell Post Hill Eastern Reserve 2:00pm
Bannockburn vs. Belmont Lions Victoria Park 2:00pm
North Geelong vs. Werribee Centrals Keith Barclay Oval 2:00pm
Thomson vs. Corio Thomson Recreation Reserve 2:00pm
ROUND 17
Saturday, August 8
Inverleigh vs. Anakie Inverleigh Reserve 2:00pm
East Geelong vs. Winchelsea Richmond Crescent 2:00pm
Bell Post Hill vs. Bannockburn Myers Reserve 2:00pm
Belmont Lions vs. North Geelong Winter Reserve 2:00pm
Werribee Centrals vs. Thomson Galvin Park 2:00pm
Corio vs. Geelong West Giants VIVA Energy Oval 2:00pm
ROUND 18
Saturday, August 15
Winchelsea vs. Inverleigh Eastern Reserve 2:00pm
Bannockburn vs. East Geelong Victoria Park 2:00pm
North Geelong vs. Bell Post Hill Keith Barclay Oval 2:00pm
Werribee Centrals vs. Belmont Lions Galvin Park 2:00pm
Anakie vs. Corio Anakie Reserve 2:00pm
Thomson vs. Geelong West Giants Thomson Recreation Reserve 2:00pm
FINALS
Saturday, August 22
Qualifying Final St Albans Reserve 2:00pm
Sunday, August 23
Elimination Final St Albans Reserve 2:00pm
Saturday, August 29
Second Semi-Final St Albans Reserve 2:00pm
Sunday, August 30
First Semi-Final St Albans Reserve 2:00pm
Saturday, September 5
Preliminary Final St Albans Reserve 2:00pm
Saturday, September 12
Grand Final St Albans Reserve 2:15pm