K rock Football

Hawks to light up

INVERLEIGH will christen its upgraded lighting in the opening round of the 2019 GDFL season with a clash against Geelong West.

In what will be Adam Donohue’s first game as coach, it’s one of two twilight games the Hawks will play in the first month, with the second against Winchelsea in Round 4.

The Blues and Giants are also fixtured to host two matches starting at 5:30 pm before the AFL Victoria Community Championships break in mid-May.

Werribee Centrals will also played two twilight games, with a 3:30pm start against Geelong West in Round 8 and Corio in Round 18.

Reigning premier Thomson will have to wait until Round 2 to unfurl its flag with its season starting at VIVA Energy Oval in what will be Darren Bennet’s first match in charge of the Devils.

New North Geelong coach Ayden George has a tricky trip to Galvin Park to take on Werribee Centrals to begin his tenure, while the recently-appointed Bell Post Hill duo Justin Tarr and Caleb Bacely will head to Winchelsea.

The renovation of the Myers Reserve canteen will see the Panthers away from home until Round 4.

However, they will then play three consecutive games at home, including a Sunday clash with Thomson.

The Inverleigh-Bannockburn Anzac Day rivalry will be renewed on April 25 to open Round 3.

However, the Hawks won’t get a chance at exacting revenge for their grand final loss to Thomson until Round 10.

The first weekend of finals will be played on August 24-25, with the Grand Final confirmed for Sunday, September 15.

Twitter: @tom_king79

2019 GDFL FIXTURE

ROUND 1    
Saturday, April 6 Venue Time
East Geelong vs. Anakie Richmond Crescent 2:10pm
Belmont Lions vs. Bannockburn Winter Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. North Geelong Galvin Park 2:10pm
Corio vs. Thomson VIVA Energy Oval 2:10pm
Inverleigh vs. Geelong West Inverleigh Reserve 5:30pm
Winchelsea vs. Bell Post Hill Eastern Reserve 5:30pm
ROUND 2    
Saturday, April 13 Venue Time
Bannockburn vs. Bell Post Hill Victoria Park 2:10pm
North Geelong vs. Belmont Lions Keith Barclay Oval 2:10pm
Thomson vs. Werribee Centrals Godfrey Street 2:10pm
Winchelsea vs. East Geelong Eastern Reserve 5:30pm
Geelong West vs. Corio West Oval 5:30pm
Sunday, April 14
Anakie vs. Inverleigh Anakie Reserve 2:10pm
ROUND 3
Thursday, April 25
Inverleigh vs. Bannockburn Inverleigh Reserve 2:10pm
Saturday, April 27
North Geelong vs. East Geelong Keith Barclay Oval 2:10pm
Werribee Centrals vs. Bell Post Hill Galvin Park 2:10pm
Thomson vs. Belmont Lions Godfrey Street 2:10pm
Winchelsea vs. Corio Eastern Reserve 2:10pm
Anakie vs. Geelong West Anakie Reserve 2:10pm
ROUND 4
Saturday, May 4
East Geelong vs. Bannockburn Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. North Geelong Myers Reserve 2:10pm
Belmont Lions vs. Werribee Centrals Winter Reserve 2:10pm
Corio vs. Anakie VIVA Energy Oval 2:10pm
Geelong West vs. Thomson West Oval 2:10pm
Inverleigh vs. Winchelsea Inverleigh Reserve 5:30pm
ROUND 5
Saturday, May 11
Inverleigh vs. North Geelong Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Werribee Centrals Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Belmont Lions Myers Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. Corio Victoria Park 2:10pm
Anakie vs. Thomson Anakie Reserve 2:10pm
Geelong West vs. Winchelsea West Oval 5:30pm
ROUND 6
Saturday, May 25
Werribee Centrals vs. Inverleigh Galvin Park 2:10pm
Belmont Lions vs. East Geelong Winter Reserve 2:10pm
North Geelong vs. Corio Keith Barclay Oval 2:10pm
Bannockburn vs. Geelong West Victoria Park 2:10pm
Winchelsea vs. Anakie Eastern Reserve 2:10pm
Sunday, May 26
Bell Post Hill vs. Thomson Myers Reserve 2:10pm
ROUND 7
Saturday, June 1
Inverleigh vs. Belmont Lions Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Bell Post Hill Richmond Crescent 2:10pm
Corio vs. Werribee Centrals VIVA Energy Oval 2:10pm
Geelong West vs. North Geelong West Oval 2:10pm
Anakie vs. Bannockburn Anakie Reserve 2:10pm
Thomson vs. Winchelsea Godfrey Street 2:10pm
ROUND 8
Saturday, June 8
Inverleigh vs. Bell Post Hill Inverleigh Reserve 2:10pm
Thomson vs. East Geelong Godfrey Street 2:10pm
Belmont Lions vs. Corio Winter Reserve 2:10pm
North Geelong vs. Anakie Keith Barclay Oval 2:10pm
Winchelsea vs. Bannockburn Eastern Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. Geelong West Galvin Park 5:30pm
ROUND 9
Saturday, June 15
East Geelong vs. Inverleigh Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Corio Myers Reserve 2:10pm
Geelong West vs. Belmont Lions West Oval 2:10pm
Anakie vs. Werribee Centrals Anakie Reserve 2:10pm
Winchelsea vs. North Geelong Eastern Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. Thomson Victoria Park 2:10pm
ROUND 10
Saturday, June 22
Inverleigh vs. Thomson Inverleigh Reserve 2:10pm
Corio vs. East Geelong VIVA Energy Oval 2:10pm
Geelong West vs. Bell Post Hill West Oval 2:10pm
Anakie vs. Belmont Lions Anakie Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. Winchelsea Galvin Park 2:10pm
North Geelong vs. Bannockburn Keith Barclay Oval 2:10pm
ROUND 11
Saturday, June 29
Corio vs. Inverleigh VIVA Energy Oval 2:10pm
East Geelong vs. Geelong West Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Anakie Myers Reserve 2:10pm
Belmont Lions vs. Winchelsea Winter Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. Werribee Centrals Victoria Park 2:10pm
Thomson vs. North Geelong Godfrey Street 2:10pm
ROUND 12
Saturday, July 6
Geelong West vs. Inverleigh West Oval 2:10pm
Anakie vs. East Geelong Anakie Reserve 2:10pm
Bell Post Hill vs. Winchelsea Myers Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. Belmont Lions Victoria Park 2:10pm
North Geelong vs. Werribee Centrals Keith Barclay Oval 2:10pm
Thomson vs. Corio Godfrey Street 2:10pm
ROUND 13
Saturday, July 13
Inverleigh vs. Anakie Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Winchelsea Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Bannockburn Myers Reserve 2:10pm
Belmont Lions vs. North Geelong Winter Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. Thomson Galvin Park 2:10pm
Corio vs. Geelong West VIVA Energy Oval 2:10pm
ROUND 14
Saturday, July 20
Winchelsea vs. Inverleigh Eastern Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. East Geelong Victoria Park 2:10pm
North Geelong vs. Bell Post Hill Keith Barclay Oval 2:10pm
Werribee Centrals vs. Belmont Lions Galvin Park 2:10pm
Anakie vs. Corio Anakie Reserve 2:10pm
Thomson vs. Geelong West Godfrey Street 2:10pm
ROUND 15
Saturday, July 27
Bannockburn vs. Inverleigh Victoria Park 2:10pm
East Geelong vs. North Geelong Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Werribee Centrals Myers Reserve 2:10pm
Belmont Lions vs. Thomson Winter Reserve 2:10pm
Corio vs. Winchelsea VIVA Energy Oval 2:10pm
Geelong West vs. Anakie West Oval 2:10pm
ROUND 16
Saturday, August 3
North Geelong vs. Inverleigh Keith Barclay Oval 2:10pm
Werribee Centrals vs. East Geelong Galvin Park 2:10pm
Belmont Lions vs. Bell Post Hill Winter Reserve 2:10pm
Corio vs. Bannockburn VIVA Energy Oval 2:10pm
Winchelsea vs. Geelong West Eastern Reserve 2:10pm
Thomson vs. Anakie Godfrey Street 2:10pm
ROUND 17
Saturday, August 10
Inverleigh vs. Werribee Centrals Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Belmont Lions Richmond Crescent 2:10pm
Thomson vs. Bell Post Hill Godfrey Street 2:10pm
Corio vs. North Geelong VIVA Energy Oval 2:10pm
Geelong West vs. Bannockburn West Oval 2:10pm
Anakie vs. Winchelsea Anakie Reserve 2:10pm
ROUND 18
Saturday, August 17
Belmont Lions vs. Inverleigh Winter Reserve 2:10pm
Bell Post Hill vs. East Geelong Myers Reserve 2:10pm
North Geelong vs. Geelong West Keith Barclay Oval 2:10pm
Bannockburn vs. Anakie Victoria Park 2:10pm
Winchelsea vs. Thomson Eastern Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. Corio Galvin Park 3:30pm
FINALS
Saturday, August 24
Qualifying Final The Gordon TAFE Oval 2:10pm
Sunday, August 25
Elimination Final The Gordon TAFE Oval 2:10pm
Saturday, August 31
2nd Semi-Final The Gordon TAFE Oval 2:10pm
Sunday, September 1
1st Semi-Final The Gordon TAFE Oval 2:10pm
Saturday, September 8
Preliminary Final The Gordon TAFE Oval 2:10pm
Sunday, September 15
Grand Final The Gordon TAFE Oval 2:10pm
  • 42
  •  
  •  
  •  
  •