K rock Football

Arch-rivals set for Anzac clash

ARCH-rivals Inverleigh and Bannockburn will clash on Anzac Day for the first time in three years in 2022.

It looms as a mouth-watering early-season match-up in what will be Round 3 of the season, with the Hawks going through the shortened 2021 season unbeaten, while the Tigers finished second on the ladder.

It is one of only two non-Saturday matches scheduled for next season.

Anakie, which went winless through 2021, hosts Winchelsea on the opening weekend of the season.

The Roos will play eight of their home matches in the first 12 rounds before a much-needed upgrade of the club’s social facility takes place in the latter part of the season.

Round 1, to be played across April 2-3, also features a mouth-watering match-up between Inverleigh and Werribee Centrals in front of the Hawks’ upgraded facility at Inverleigh Reserve.

The match will also mark Rhyce Prismall’s first game in charge of the Centurions by himself following the departure of Nick Smith.

Paul Lynch’s first game in charge of Thomson will be at home against Bell Post Hill, while Mark Hounslow will start his journey with North Geelong away to Corio.

Ironically, it was the Devils that hired Hounslow as coach at the end of 2014 only for the players to have Barry O’Toole reinstated.

The Mark Lomas Shield will go on the line early in the season, with East Geelong hosting Belmont Lions at Richmond Crescent.

The first of five matches to be played under lights for the season will round out the opening day, with Geelong West hosting Bannockburn in a twilight clash on the last night of Daylight Saving.

The GDFL has scheduled two breaks for the season; there will be no action on Easter or Queen’s Birthday weekends.

The finals start on August 20, with the grand final set down for Saturday, September 10.

Twitter: @tom_king79

2021 GDFL FIXTURE

ROUND 1
Saturday, April 2
Inverleigh vs. Werribee Centrals Inverleigh Reserve
East Geelong vs. Belmont Lions Richmond Crescent
Thomson vs. Bell Post Hill Godfrey Street
Corio vs. North Geelong VIVA Energy Oval
Geelong West Giants vs. Bannockburn (T) West Oval
Sunday, April 3
Anakie vs. Winchelsea Anakie Reserve
ROUND 2
Saturday, April 9
North Geelong vs. Inverleigh Keith Barclay Oval
Anakie vs. Thomson Anakie Reserve
Belmont Lions vs. Bell Post Hill Winter Reserve
Werribee Centrals vs. East Geelong Galvin Park
Bannockburn vs. Corio Victoria Park
Winchelsea vs. Geelong West Giants (T) Eastern Reserve
ROUND 3
Saturday, April 23
Bell Post Hill vs. Werribee Centrals Myers Reserve
East Geelong vs. North Geelong Richmond Crescent
Corio vs. Winchelsea VIVA Energy Oval
Thomson vs. Belmont Lions Godfrey Street
Geelong West Giants vs. Anakie (T) West Oval
Monday, April 25
Inverleigh vs. Bannockburn Inverleigh Reserve
ROUND 4
Saturday, April 30
Belmont Lions vs. Inverleigh Winter Reserve
Bell Post Hill vs. East Geelong Myers Reserve
Werribee Centrals vs. Corio Galvin Park
North Geelong vs. Geelong West Giants Keith Barclay Oval
Anakie vs. Bannockburn Anakie Reserve
Winchelsea vs. Thomson (T) Eastern Reserve
ROUND 5
Saturday, May 7
Anakie vs. North Geelong Anakie Reserve
Bell Post Hill vs. Inverleigh Myers Reserve
Corio vs. Belmont Lions VIVA Energy Oval
Geelong West Giants vs. Werribee Centrals West Oval
East Geelong vs. Thomson Richmond Crescent
Bannockburn vs. Winchelsea (N) Victoria Park
ROUND 6
Saturday, May 14
Inverleigh vs. East Geelong Inverleigh Reserve
Corio vs. Bell Post Hill VIVA Energy Oval
Belmont Lions vs. Geelong West Giants Winter Reserve
North Geelong vs. Winchelsea Keith Barclay Oval
Werribee Centrals vs. Anakie Galvin Park
Thomson vs. Bannockburn Godfrey Street
ROUND 7
Saturday, May 21
Inverleigh vs. Thomson Inverleigh Reserve
East Geelong vs. Corio Richmond Crescent
Geelong West Giants vs. Bell Post Hill West Oval
Anakie vs. Belmont Lions Anakie Reserve
Winchelsea vs. Werribee Centrals Eastern Reserve
Bannockburn vs. North Geelong Victoria Park
ROUND 8
Saturday, May 28
Corio vs. Inverleigh VIVA Energy Oval
East Geelong vs. Geelong West Giants Richmond Crescent
Anakie vs. Bell Post Hill Anakie Reserve
Werribee Centrals vs. Bannockburn Galvin Park
Winchelsea vs. Belmont Lions Eastern Reserve
North Geelong vs. Thomson Keith Barclay Oval
ROUND 9
Saturday, June 4
Inverleigh vs. Geelong West Giants Inverleigh Reserve
East Geelong vs. Anakie Richmond Crescent
Bell Post Hill vs. Winchelsea Myers Reserve
Werribee Centrals vs. North Geelong Galvin Park
Belmont Lions vs. Bannockburn Winter Reserve
Thomson vs. Corio Godfrey Street
ROUND 10
Saturday, June 18
Anakie vs. Inverleigh Anakie Reserve
Geelong West Giants vs. Corio West Oval
Thomson vs. Werribee Centrals Godfrey Street
North Geelong vs. Belmont Lions Keith Barclay Oval
Bannockburn vs. Bell Post Hill Victoria Park
Winchelsea vs. East Geelong Eastern Reserve
ROUND 11
Saturday, June 25
Inverleigh vs. Winchelsea Inverleigh Reserve
Bannockburn vs. East Geelong Victoria Park
Corio vs. Anakie VIVA Energy Oval
Geelong West Giants vs. Thomson West Oval
Belmont Lions vs. Werribee Centrals Winter Reserve
Bell Post Hill vs. North Geelong Myers Reserve
ROUND 12
Saturday, July 2
Bannockburn vs. Inverleigh Victoria Park
Anakie vs. Geelong West Giants Anakie Reserve
Belmont Lions vs. Thomon Winter Reserve
Werribee Centrals vs. Bell Post Hill Galvin Park
North Geelong vs. East Geelong Keith Barclay Oval
Winchelsea vs. Corio Eastern Reserve
ROUND 13
Saturday, July 9
East Geelong vs. Werribee Centrals Richmond Crescent
Bell Post Hill vs. Belmont Lions Myers Reserve
Geelong West Giants vs. Winchelsea West Oval
Corio vs. Bannockburn VIVA Energy Oval
Inverleigh vs. North Geelong Inverleigh Reserve
Thomson vs. Anakie Godfrey Street
ROUND 14
Saturday, July 16
Bell Post Hill vs. Thomson Myers Reserve
Belmont Lions vs. East Geelong Winter Reserve
Bannockburn vs. Geelong West Giants Victoria Park
Winchelsea vs. Anakie Eastern Reserve
Werribee Centrals vs. Inverleigh Galvin Park
North Geelong vs. Corio Keith Barclay Oval
ROUND 15
Saturday, July 23
Corio vs. Werribee Centrals VIVA Energy Oval
East Geelong vs. Bell Post Hill Richmond  Crescent
Bannockburn vs. Anakie Victoria Park
Inverleigh vs. Belmont Lions Winter Reserve
Geelong West Giants vs. North Geelong West Oval
Thomson vs. Winchelsea Godfrey Street
ROUND 16
Saturday, July 30
Werribee Centrals vs. Geelong West Giants Galvin Park
Thomson vs. East Geelong Godfrey Street
Inverleigh vs. Bell Post Hill Inverleigh Reserve
Belmont Lions vs. Corio Winter Reserve
North Geelong vs. Anakie Keith Barclay Oval
Winchelsea vs. Bannockburn Eastern Reserve
ROUND 17
Saturday, August 6
Geelong West Giants vs. Belmont Lions West Oval
East Geelong vs. Inverleigh Richmond Crescent
Bell Post Hill vs. Corio Myers Reserve
Winchelsea vs. North Geelong Eastern Reserve
Bannockburn vs. Thomson Victoria Park
Anakie vs. Werribee Centrals Anakie Reserve
ROUND 18
Saturday, August 13
Thomson vs. Inverleigh Godfrey Street
North Geelong vs. Bannonckburn Keith Barclay Oval
Bell Post Hill vs. Geelong West Giants Myers Reserve
Weribee Centrals vs. Winchelsea Galvin Park
Corio vs. East Geelong VIVA Energy Oval
Belmont Lions vs. Anakie Winter Reserve
QUALIFYING FINAL
Saturday, August 20 St Albans Reserve
ELIMINATION FINAL
Sunday, August 21 St Albans Reserve
SECOND SEMI-FINAL
Saturday, August 27 St Albans Reserve
FIRST SEMI-FINAL
Sunday, August 28 St Albans Reserve
PRELIMINARY FINAL
Saturday, September 3 St Albans Reserve
GRAND FINAL
Saturday, September 10 St Albans Reserve
(T) Twilight
(N) Night