Waralilly Leaderboard
K rock Football

2018 GDFL Fixture

NEW Belmont Lions coach Ash Witney won’t have to wait long to face his old Bell Post Hill teammates with the two clubs to meet in the opening round of the GDFL season.

Witney, who is a two-time premiership player at the Panthers, will return to Myers Reserve with brother Dylan to see their former club unfurl its seventh premiership flag in eight years.

Round 1 will also see new coaches Jeremy Power (East Geelong) and Nick Smith (Werribee Centrals) go head-to-head at Richmond Crescent, while first-year Corio mentor Andrew Challis will receive a baptism of fire when the Devils take on 2017 preliminary finalist Bannockburn.

Runner-up Inverleigh hosts beaten elimination finalist North Geelong, Geelong West and Winchelsea clash in a twilight match at West Oval, and on the Sunday Anakie meets Thomson.

The Giants will host two twilight matches in April, while also travelling to Werribee for a 5:30pm start in Round 4.

That match will form part of an extended ANZAC Day round.

Bannockburn will again feature on April 25, however their opponent in 2018 won’t be arch-rival Inverleigh.

Instead, Winchelsea has been given the honour of playing on the day.

On the Saturday afternoon there is just two games, with Centrals and West to meet that night, while grand finalists Bell Post Hill and Inverleigh, and Belmont Lions and Corio will do battle on the Sunday.

Teams will get two byes for the season, with a break for the AFL Victoria Community Championships between rounds six and seven, while Round 14 will be a split round with three matches on July 14 and three on July 21.

The finals series starts on August 25, with the grand final to be decided on September 15.

Twitter: @tom_king79

2018 GDFL FIXTURE

ROUND 1    
Saturday, April 7 Venue Time
Inverleigh vs. North Geelong Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Werribee Centrals Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Belmont Lions Myers Reserve 2:10pm
Corio vs. Bannockburn Viva Energy Oval 2:10pm
Geelong West Giants vs. Winchelsea West Oval 5:30pm
Sunday, April 8
Anakie vs. Thomson Anakie Reserve 2:10pm
ROUND 2    
Saturday, April 14 Venue Time
Werribee Centrals vs. Inverleigh Galvin Park 2:10pm
Belmont Lions vs. East Geelong Winter Reserve 2:10pm
Thomson vs. Bell Post Hill Godfrey Street 2:10pm
North Geelong vs. Corio Keith Barclay Oval 2:10pm
Bannockburn vs. Geelong West Giants Victoria Park 2:10pm
Winchelsea vs. Anakie Eastern Reserve 7:00pm
ROUND 3    
Saturday, April 21 Venue Time
Inverleigh vs. Belmont Lions Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Bell Post Hill Richmond Crescent 2:10pm
Corio vs. Werribee Centrals Viva Energy Oval 2:10pm
Anakie vs. Bannockburn Anakie Reserve 2:10pm
Geelong West Giants vs. North Geelong West Oval 5:30pm
Winchelsea vs. Thomson Eastern Reserve 7:00pm
ROUND 4    
Wednesday, April 25 Venue Time
Bannockburn vs. Winchelsea Victoria Park 2:10pm
Saturday, April 28
Thomson vs. East Geelong Godfrey Street 2:10pm
North Geelong vs. Anakie Keith Barclay Oval 2:10pm
Werribee Centrals vs. Geelong West Giants Galvin Park 5:30pm
Sunday, April 29
Belmont Lions vs. Corio Winter Reserve 2:10pm
Bell Post Hill vs. Inverleigh Myers Reserve 2:10pm
ROUND 5    
Saturday, May 5 Venue Time
Inverleigh vs. East Geelong Inverleigh Reserve 2:10pm
Corio vs. Bell Post Hill Viva Energy Oval 2:10pm
Geelong West Giants vs. Belmont Lions West Oval 2:10pm
Anakie vs. Werribee Centrals Anakie Reserve 2:10pm
Winchelsea vs. North Geelong Eastern Reserve 2:10pm
Thomson vs. Bannockburn Godfrey Street 2:10pm
ROUND 6    
Saturday, May 12 Venue Time
Thomson vs. Inverleigh Godfrey Street 2:10pm
East Geelong vs. Corio Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Geelong West Giants Myers Reserve 2:10pm
Belmont Lions vs. Anakie Winter Reserve 2:10pm
Winchelsea vs. Werribee Centrals Eastern Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. North Geelong Victoria Park 2:10pm
Saturday, May 19/Sunday, May 20
AFL Vic Community Champs
ROUND 7    
Saturday, May 26 Venue Time
Inverleigh vs. Corio Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Geelong West Giants Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Anakie Myers Reserve 2:10pm
Belmont Lions vs. Winchelsea Winter Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. Bannockburn Galvin Park 2:10pm
North Geelong vs. Thomson Keith Barclay Oval 2:10pm
ROUND 8    
Saturday, June 2 Venue Time
Geelong West Giants vs. Inverleigh West Oval 2:10pm
Anakie vs. East Geelong Anakie Reserve 2:10pm
Winchelsea vs. Bell Post Hill Eastern Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. Belmont Lions Victoria Park 2:10pm
North Geelong vs. Werribee Centrals Keith Barclay Oval 2:10pm
Thomson vs. Corio Godfrey Street 2:10pm
ROUND 9    
Saturday, June 9 Venue Time
Inverleigh vs. Anakie Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Winchelsea Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Bannockburn Myers Reserve 2:10pm
Belmont Lions vs. North Geelong Winter Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. Thomson Galvin Park 2:10pm
Corio vs. Geelong West Giants Viva Energy Oval 2:10pm
ROUND 10    
Saturday, June 16 Venue Time
Winchelsea vs. Inverleigh Eastern Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. East Geelong Victoria Park 2:10pm
Werribee Centrals vs. Belmont Lions Galvin Park 2:10pm
Anakie vs. Corio Anakie Reserve 2:10pm
Thomson vs. Geelong West Giants Godfrey Street 2:10pm
Sunday, June 17
North Geelong vs. Bell Post Hill Keith Barclay Oval 2:10pm
ROUND 11    
Saturday, June 23 Venue Time
Inverleigh vs. Bannockburn Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. North Geelong Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Werribee Centrals Myers Reserve 2:10pm
Belmont Lions vs. Thomson Winter Reserve 2:10pm
Corio vs. Winchelsea Viva Energy Oval 2:10pm
Geelong West Giants vs. Anakie West Oval 2:10pm
ROUND 12    
Saturday, June 30 Venue Time
North Geelong vs. Inverleigh Keith Barclay Oval 2:10pm
Belmont Lions vs. Bell Post Hill Winter Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. Corio Victoria Park 2:10pm
Winchelsea vs. Geelong West Giants Eastern Reserve 2:10pm
Thomson vs. Anakie Godfrey Street 2:10pm
Werribee Centrals vs. East Geelong Galvin Park 5:30pm
ROUND 13    
Saturday, July 7 Venue Time
Inverleigh vs. Werribee Centrals Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Belmont Lions Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Thomson Myers Reserve 2:10pm
Corio vs. North Geelong Viva Energy Oval 2:10pm
Geelong West Giants vs. Bannockburn West Oval 2:10pm
Anakie vs. Winchelsea Anakie Reserve 2:10pm
ROUND 14    
Saturday, July 14 Venue Time
Belmont Lions vs. Inverleigh Winter Reserve 2:10pm
Bell Post Hill vs. East Geelong Myers Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. Corio Galvin Park 2:10pm
Saturday, July 21
North Geelong vs. Geelong West Giants Viva Energy Oval 2:10pm
Bannockburn vs. Anakie Victoria Park 2:10pm
Thomson vs. Winchelsea Godfrey Street 2:10pm
ROUND 15    
Saturday, July 28 Venue Time
Inverleigh vs. Bell Post Hill Inverleigh Reserve 2:10pm
East Geelong vs. Thomson Richmond Crescent 2:10pm
Corio vs. Belmont Lions Viva Energy Oval 2:10pm
Geelong West Giants vs. Werribee Centrals West Oval 2:10pm
Anakie vs. North Geelong Anakie Reserve 2:10pm
Winchelsea vs. Bannockburn Eastern Reserve 2:10pm
ROUND 16    
Saturday, August 4 Venue Time
East Geelong vs. Inverleigh Richmond Crescent 2:10pm
Bell Post Hill vs. Corio Myers Reserve 2:10pm
Belmont Lions vs. Geelong West Giants Winter Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. Anakie Galvin Park 2:10pm
North Geelong vs. Winchelsea Viva Energy Oval 2:10pm
Bannockburn vs. Thomson Victoria Park 2:10pm
ROUND 17    
Saturday, August 11 Venue Time
Inverleigh vs. Thomson Inverleigh Reserve 2:10pm
Corio vs. East Geelong Viva Energy Oval 2:10pm
Geelong West Giants vs. Bell Post Hill West Oval 2:10pm
Anakie vs. Belmont Lions Anakie Reserve 2:10pm
Werribee Centrals vs. Winchelsea Galvin Park 2:10pm
North Geelong vs. Bannockburn Keith Barclay Oval 2:10pm
ROUND 18    
Saturday, August 18 Venue Time
Corio vs. Inverleigh Viva Energy Oval 2:10pm
Geelong West Giants vs. East Geelong West Oval 2:10pm
Anakie vs. Bell Post Hill Anakie Reserve 2:10pm
Winchelsea vs. Belmont Lions Eastern Reserve 2:10pm
Bannockburn vs. Werribee Centrals Victoria Park 2:10pm
Thomson vs. North Geelong Godfrey Street 2:10pm
FINALS
Qualifying Final
Saturday, August 25 The Gordon Oval 2:10pm
Elimination Final
Sunday, August 26 The Gordon Oval 2:10pm
Second Semi-Final
Saturday, September 1 The Gordon Oval 2:10pm
First Semi-Final
Sunday, September 2 The Gordon Oval 2:10pm
Preliminary Final
Saturday, September 8 The Gordon Oval 2:10pm
Grand Final
Saturday, September 15 The Gordon Oval 2:10pm