Waralilly Leaderboard
K rock Football

2018 BFL FIXTURE

Torquay celebrates its grand final win over Geelong Amateur. (krockfootball.com.au/Marcel Berens)

ARCH-rivals Torquay and Geelong Amateur won’t have to wait long to renew acquaintances in 2018 with this year’s Bellarine league grand finalists to meet in a Saturday twilight clash at Spring Creek Reserve in Round 3.

The Tigers will unfurl their premiership flag ahead of the Good Friday meeting against Modewarre which will open the new BFL season.

Drysdale and Portarlington will again meet on ANZAC Day.

However, instead of being the first game of a new round, allowing the Hawks and Demons a four-day break, it will be the last game of Round 4.

That means just a three-day turnaround leading into meetings with Modewarre and Anglesea respectively.

However, AFL Barwon hasn’t ruled those matches being played on the Sunday.

The number of theme rounds has increased from two to four, with the now traditional EJ Whitten Rivalry Round (Round 14) and Love the Game (Round 15), joined by Fight MND (Round 11) rounds.

Meanwhile, Ocean Grove will host Queenscliff in Breast Cancer Awareness game on May 12 and Drysdale will take on Newcomb in an Indigenous match on June 2.

The BFL grand final will again be the first played in the AFL Barwon region. It’s scheduled for September 8.

GFL FIXTURE 2018

Twitter: @tom_king79

2018 BFL FIXTURE

Round 1
Friday, March 30 Venue Time
Torquay vs. Modewarre Spring Creek Reserve 2.10pm
Saturday, March 31
Anglesea vs. Geelong Amateur Alcoa Oval 2.10pm
Barwon Heads vs. Newcomb Howard Harmer Oval 2.10pm
Ocean Grove vs. Portarlington Ray Menzies Oval 2.10pm
Queenscliff vs. Drysdale Queenscliff Recreation Reserve 2.10pm
Round 2
Saturday, April 7 Venue Time
Drysdale vs. Anglesea Mortimer Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Ocean Grove Queen’s Park 2.10pm
Modewarre vs. Newcomb Community Bank Oval 2.10pm
Queenscliff vs. Torquay Queenscliff Recreation Reserve 2.10pm
Portarlington vs. Barwon Heads Portarlington Recreation Reserve 2.10pm
Round 3
Saturday, April 14 Venue Time
Anglesea vs. Modewarre Alcoa Oval 2.10pm
Barwon Heads vs. Ocean Grove Howard Harmer Oval 2.10pm
Newcomb vs. Drysdale Newcomb Sand & Soil Oval 2.10pm
Portarlington vs. Queenscliff Portarlington Recreation Reserve 2.10pm
Torquay vs. Geelong Amateur Spring Creek Reserve 5.10pm
Round 4    
Saturday, April 21 Venue Time
Geelong Amateur vs. Barwon Heads Queen’s Park 2.10pm
Ocean Grove vs. Newcomb Ray Menzies Oval 7.10pm
Queenscliff vs. Modewarre Queenscliff Recreation Reserve 2.10pm
Torquay vs. Anglesea Spring Creek Reserve 2.10pm
Wednesday, April 25 (ANZAC Day)
Drysdale vs. Portarlington Mortimer Oval 1.10pm
Round 5    
Saturday, April 28 Venue Time
Barwon Heads vs. Queenscliff Howard Harmer Oval 2.10pm
Modewarre vs. Drysdale Community Bank Oval 2.10pm
Newcomb vs. Geelong Amateur Newcomb Sand & Soil Oval 2.10pm
Ocean Grove vs. Torquay Ray Menzies Oval 2.10pm
Portarlington vs. Anglesea Portarlington Recreation Reserve 2.10pm
Round 6    
Saturday, May 5 Venue Time
Anglesea vs. Ocean Grove Alcoa Oval 2.10pm
Barwon Heads vs. Torquay Howard Harmer Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Drysdale Queen’s Park 2.10pm
Portarlington vs. Modewarre Portarlington Recreation Reserve 2.10pm
Queenscliff vs. Newcomb Queenscliff Recreation Reserve 2.10pm
Round 7    
Saturday, May 12 Venue Time
Drysdale vs. Barwon Heads Mortimer Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Modewarre Queen’s Park 2.10pm
Newcomb vs. Anglesea Newcomb Sand & Soil Oval 2.10pm
Ocean Grove vs. Queenscliff Ray Menzies Oval 2.10pm
Torquay vs. Portarlington Spring Creek Reserve 2.10pm
AFL Victoria Community Championships
Saturday, May 19 Venue Time
Bellarine FNL vs Wimmera FNL TBC TBC
Round 8    
Saturday, May 26 Venue Time
Anglesea vs. Barwon Heads Alcoa Oval 2.10pm
Modewarre vs. Torquay Community Bank Oval 2.10pm
Ocean Grove vs. Drysdale Ray Menzies Oval 2.10pm
Portarlington vs. Newcomb Portarlington Recreation Reserve 2.10pm
Queenscliff vs. Geelong Amateur Queenscliff Recreation Reserve 2.10pm
Round 9 (Indigenous Round)    
Saturday, June 2 Venue Time
Barwon Heads vs. Portarlington Howard Harmer Oval 2.10pm
Drysdale vs. Newcomb Mortimer Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Anglesea Queen’s Park 2.10pm
Modewarre vs. Ocean Grove Community Bank Oval 2.10pm
Torquay vs. Queenscliff Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 10    
Saturday, June 9 Venue Time
Anglesea vs. Queenscliff Alcoa Oval 2.10pm
Barwon Heads vs. Modewarre Howard Harmer Oval 2.10pm
Newcomb vs. Ocean Grove Newcomb Sand & Soil Oval 2.10pm
Portarlington vs. Geelong Amateur Portarlington Recreation Reserve 2.10pm
Torquay vs. Drysdale Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 11 (Fight MND Round)    
Saturday, June 16 Venue Time
Anglesea vs. Portarlington Alcoa Oval 2.10pm
Drysdale vs. Modewarre Mortimer Oval 2.10pm
Newcomb vs. Torquay Newcomb Sand & Soil Oval 2.10pm
Ocean Grove vs. Geelong Amateur Ray Menzies Oval 2.10pm
Queenscliff vs. Barwon Heads Queenscliff Recreation Reserve 2.10pm
Round 12    
Saturday, June 23 Venue Time
Drysdale vs. Queenscliff Mortimer Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Newcomb Queen’s Park 2.10pm
Modewarre vs. Portarlington Community Bank Oval 2.10pm
Ocean Grove vs. Anglesea Ray Menzies Oval 2.10pm
Torquay vs. Barwon Heads Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 13    
Saturday, June 30 Venue Time
Barwon Heads vs. Drysdale Howard Harmer Oval 2.10pm
Newcomb vs. Queenscliff Newcomb Sand & Soil Oval 2.10pm
Portarlington vs. Ocean Grove Portarlington Recreation Reserve 2.10pm
Sunday, July 1
Modewarre vs. Anglesea Community Bank Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Torquay Queen’s Park 2.10pm
Round 14 (EJ Whitten Rivalry Round)    
Saturday, July 14 Venue Time
Anglesea vs. Torquay Alcoa Oval 2.10pm
Drysdale vs. Geelong Amateur Mortimer Oval 2.10pm
Newcomb vs. Modewarre Newcomb Sand & Soil Oval 2.10pm
Ocean Grove vs. Barwon Heads Ray Menzies Oval 2.10pm
Queenscliff vs. Portarlington Queenscliff Recreation Reserve 2.10pm
Round 15 (Love the Game Round)    
Saturday, July 21 Venue Time
Anglesea vs. Newcomb Alcoa Oval 2.10pm
Barwon Heads vs. Geelong Amateur Howard Harmer Oval 2.10pm
Modewarre vs. Queenscliff Community Bank Oval 2.10pm
Portarlington vs. Drysdale Portarlington Recreation Reserve 2.10pm
Torquay vs. Ocean Grove Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 16    
Saturday, July 28 Venue Time
Barwon Heads vs. Anglesea Howard Harmer Oval 2.10pm
Drysdale vs. Torquay Mortimer Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Queenscliff Queen’s Park 2.10pm
Newcomb vs. Portarlington Newcomb Sand & Soil Oval 2.10pm
Ocean Grove vs. Modewarre Ray Menzies Oval 2.10pm
Round 17    
Saturday, August 4 Venue Time
Drysdale vs. Ocean Grove Mortimer Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Portarlington Queen’s Park 2.10pm
Modewarre vs. Barwon Heads Community Bank Oval 2.10pm
Queenscliff vs. Anglesea Queenscliff Recreation Reserve 2.10pm
Torquay vs. Newcomb Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 18    
Saturday, August 11 Venue Time
Anglesea vs. Drysdale Alcoa Oval 2.10pm
Modewarre vs. Geelong Amateur Community Bank Oval 2.10pm
Newcomb vs. Barwon Heads Newcomb Sand & Soil Oval 2.10pm
Portarlington vs. Torquay Portarlington Recreation Reserve 2.10pm
Queenscliff vs. Ocean Grove Queenscliff Recreation Reserve 2.10pm
Finals
Saturday, August 18
Qualifying Final TBC 2:10pm
Sunday, August 19
Elimination Final TBC 2:10pm
Saturday, August 25
Second Semi-Final TBC 2:10pm
Sunday, August 26
First Semi-Final TBC 2:10pm
Saturday, September 1
Preliminary Final TBC 2:10pm
Saturday, September 8
Grand Final TBC 2:10pm