Waralilly Leaderboard
K rock Football

2017 AFL Predictions

 

 

 

 

 

DARREN BERRY

Top 8: GWS Giants, Adelaide, Sydney, St Kilda, Hawthorn, Melbourne, West Coast, Western Bulldogs

Premier: St Kilda  (No bias we are going to do it Doggy style)

Wooden Spoon: Brisbane

Brownlow Medal: Daniel Hannebery (Sydney)

Coleman Medal: Taylor Walker (Crows)

Rising Star (Ron Evans Medal): Will Setterfield (GWS Giants)

Biggest Improver: Essendon

Biggest Slider: North Melbourne

First Coach Sacked: Damien Hardwick (Richmond)

 

 

 

 

 

DARREN BEWICK

Top 8: West Coast, GWS Giants, Adelaide, West Coast, Sydney, Hawthorn, Melbourne, Geelong, Essendon

Premier: GWS Giants

Wooden Spoon: Carlton

Brownlow Medal: Gary Ablett (Gold Coast)

Coleman Medal: Josh Kennedy (West Coast)

Ron Evans Medal (Rising Star): Aaron Francis (Essendon)

Biggest Improver: Essendon

Biggest Slider: Western Bulldogs

First coach sacked: Ken Hinkley (Port Adelaide)

 

 

 

 

 

LEIGH BROWN

Top 8: GWS Giants, Sydney, Western Bulldogs, Adelaide, Geelong, Hawthorn, Collingwood, Fremantle

Premier: Sydney

Wooden Spoon: Carlton 

Brownlow Medal: Dane Rampe (Sydney)

Coleman Medal: Lance Franklin (Sydney)

Ron Evans Medal (Rising Star): Ben Ainsworth (Gold Coast)

Biggest Improver: Fremantle

Biggest Slider: West Coast

First coach sacked: They will all survive (at least until the end of the year)

 

 

 

 

 

HEATH BUCK

Top 8: West Coast, Sydney, Western Bulldogs, GWS Giants, St Kilda, Adelaide, Geelong, Collingwood.
Premier: West Coast
Wooden Spoon: Carlton
Brownlow Medal: Sam Mitchell (West Coast)
Ron Evans Medal (Rising Star): Caleb Marchbank (Carlton)
Biggest Improver: St Kilda
Biggest Slider: Hawthorn
First coach sacked: Ken Hinkley (Port Adelaide)

 

 

 

 

 

BEN CASANELIA

Top 8: GWS Giants, Western Bulldogs, Geelong, Adelaide, West Coast, Sydney, St Kilda, Hawthorn

Premier: GWS Giants

Wooden Spoon: Brisbane Lions

Brownlow Medal: Joel Selwood (Geelong)

Coleman Medal: Josh Kennedy (West Coast)

Ron Evans Medal (Rising Star): Hugh McCluggage (Brisbane)

Biggest Improver: Gold Coast

Biggest Slider: Hawthorn

First coach sacked: Damien Hardwick (Richmond)

 

 

 

 

 

 

PAUL CHAPMAN

Top 8: GWS Giants, Adelaide, Sydney, Western Bulldogs, West Coast, St Kilda, Geelong, Hawthorn

Premier: GWS Giants

Wooden Spoon: Carlton

Brownlow Medal: Patrick Dangerfield (Geelong)

Coleman Medal: Josh Kennedy (West Coast)

Ron Evans Medal (Rising Star): Sam Powell-Pepper (Port Adelaide)

Biggest Improver: Essendon

Biggest Slider: North Melbourne

First coach sacked: Nathan Buckley (Collingwood)

 

 

 

 

 

IAN COHEN

Top 8: Sydney, Western Bulldogs, GWS Giants, West Coast, Melbourne,  Adelaide, St Kilda, Geelong

Premier: Sydney

Wooden Spoon: Carlton

Brownlow Medal: Sam Mitchell (West Coast)

Coleman Medal: Lance Franklin (Sydney)

Ron Evans Medal (Rising Star): Jacob Hopper (GWS Giants)

Biggest Improver: Melbourne

Biggest Slider: North Melbourne/Hawthorn

First coach sacked: Damien Hardwick (Richmond)

 

 

 

 

 

BRADLEY GREEN

Top 8: GWS Giants, Sydney, Western Bulldogs, West Coast, Adelaide, St Kilda, Geelong, Fremantle

Premier: GWS Giants

Wooden Spoon: Carlton

Brownlow Medal: Dustin Martin (Richmond)

Coleman Medal: Tom Lynch (Gold Coast Suns)

Ron Evans Medal (Rising Star): Tim Taranto (GWS Giants)

Biggest Improver: Essendon/Fremantle

Biggest Slider: Hawthorn

First coach sacked: Damien Hardwick (Richmond)

 

 

 

 

 

TOM KING

Top 8:  GWS Giants, Sydney, West Coast, Western Bulldogs, Adelaide, Geelong, Essendon, St Kilda

Premier: GWS Giants

Wooden Spoon: Carlton

Brownlow Medal: Dan Hannebery (Sydney)

Coleman Medal: Lance Franklin (Sydney)

Ron Evans Medal (Rising Star): Tim Taranto (GWS Giants)

Biggest Improver: Fremantle

Biggest Slider: Hawthorn

First coach sacked: Brad Scott (North Melbourne)

 

 

 

 

 

KENT KINGSLEY

Top 8: Sydney, GWS Giants, Western Bulldogs, Hawthorn, West Coast, Geelong, Adelaide, Melbourne

Premier: GWS Giants

Wooden Spoon: Brisbane

Brownlow Medal: Marcus Bontempelli (Western Bulldogs)

Coleman Medal: Jeremy Cameron (GWS Giants)

Ron Evans Medal (Rising Star): Harry McKay (Carlton)

Biggest Improver: Essendon

Biggest Slider: North Melbourne

First coach sacked: Nathan Buckley (Collingwood)

 

 

 

 

 

TIM McGRATH

Top 8: GWS Giants, Western Bulldogs, West Coast, Sydney, Adelaide, Fremantle, St Kilda, Geelong

Premier: GWS Giants

Wooden Spoon: Carlton

Brownlow Medal: Patrick Cripps (Carlton)

Coleman Medal: Taylor Walker (Adelaide)

Ron Evans Medal (Rising Star): Oliver Florent (Sydney Swans)

Biggest Improver: Fremantle

Biggest Slider: Hawthorn

First coach sacked: Damien Hardwick (Richmond)

 

 

 

 

 

ANTHONY MITHEN

Top 8: GWS Giants, Geelong, Western Bulldogs, Melbourne, West Coast, Hawthorn, Richmond, Essendon

Premier: GWS Giants

Wooden Spoon: Gold Coast

Brownlow Medal: Dustin Martin (Richmond)

Coleman Medal: Joe Daniher (Essendon)

Ron Evans Medal (Rising Star): Jacob Hopper (GWS Giants)

Biggest Improver: Melbourne

Biggest Slider: Carlton

First coach sacked: Rodney Eade (Gold Coast)

 

 

 

 

 

 

TOM MORRIS

Top 8: GWS Giants, Geelong, Sydney, Adelaide, Western Bulldogs, Essendon, Hawthorn, Melbourne

Premier: GWS Giants

Wooden Spoon: Brisbane Lions

Brownlow Medal: Adam Treloar (Collingwood)

Coleman Medal: Lance Franklin (Sydney)

Ron Evans Medal (Rising Star): Jacob Hopper (GWS Giants)

Biggest Improver: Essendon

Biggest Slider: North Melbourne

First coach sacked: Ken Hinkley (Port Adelaide)

 

 

 

 

 

 

BEN WILLIAMSON

Top 8: GWS Gians, Western Bulldogs, Sydney Swans, Adelaide Crows, Geelong, Hawthorn, West Coast, St Kilda
Premier: GWS Giants
Wooden Spoon: Brisbane Lions
Brownlow Medal: Isaac Heeney (Sydney Swans)
Coleman Medal: Eddie Betts (Adelaide)
Rising Star (Ron Evans Medal): Jarrod Berry  (Brisbane Lions)
Biggest Improver: Essendon
Biggest Slider: North Melbourne
First Coach Sacked: Damien Hardwick (Richmond

 

 

 

 

 

LACHIE YOUNG

Top 8: GWS Giants, Sydney, Western Bulldogs, West Coast, Geelong, Hawthorn, Melbourne, Adelaide

Premier: Western Bulldogs

Wooden Spoon: Brisbane

Brownlow Medal: Marcus Bontompelli (Western Bulldogs)

Coleman Medal: Lance Franklin (Sydney)

Ron Evans Medal (Rising Star): Jack Silvagni (Carlton)

Biggest Improver: Melbourne

Biggest Slider: North Melbourne

First coach sacked: Nathan Buckley (Collingwood)